I Ishøj bliver Skolernes Motionsdag fejret ved en fælles event for udskolingselever fra kommunens skoler:
Gildbroskolen, Vibeholmskolen, Vejlebroskolen, Strandgårdskolen, Ishøj Skole, Ådalens Privatskole, Ishøj Ungdomsskole
Alle skolerne kæmper mod hinanden i en dyst på point.
6-KAMP og Powerboy/Powergirl
Der kører to konkurrencer samtidigt - En 6-Kamp og en Powerboy/Powergirl
6-Kamp er en skolekonkurrence, hvor skolerne dyster imod hinanden. I 6-kamp bliver skolerne undervist i forskellige idrætsgrene og får point efter deres engagement, team-samarbejde og dygtighed.
Powerboy/Powergirl er både en individuel dyst og en konkurrence mellem skolerne. For at finde vinderskolen i Powerboy/Powergirl ser man på den samlede tid for de 10 første i mål fra hver skole.
Præmier
6-Kamp: Gavekort til biograftur til Ishøj Bio og en pokal
Powerboy/girl: Der er individuelle præmier til de tre hurtigste drenge og piger samt en pokal til vinderskolen.
Lærerdyst på løberuten i 6-Kamp: Bedste mandlige og kvindelige lærer får en T-shirt fra Intersport
Præmierne overrækkes klokken 13.00 i Ishøj Idræts- og Fritidscenter af en repræsentant fra Ishøj Kommune. DJ´s fra Ishøj Ungdomsskole underholder fra 11.30.
Husk idrætstøj, drikkelse og madpakke
Der vil være en let omgang proviantering, men sørg selv for madpakke og drikkelse. Idrætstøj er et must.
Tilmelding
PowerBoys og PowerGirls kræver tilmelding og du kan læse mere under menu punktet PowerBoys og PowerGirls.
Tilmelding skal senest ske den 8. september til skolens tovholder
De seks skoler dyster mod hinanden i følgende discipliner: Løb, håndbold, dans, basket, teamsamarbejde og volley.
Der skal gives fra 0 – 100 point i 3 forskellige kategorier, team samarbejde – engagement – dygtighed.
Lederen fra idrætsklubben skal give point sammen med læreren.
Eleverne skal undervejs følges, dette kan være svært for den enkelte sportsleder/træner, men det er derfor lærerne skal hjælpe med at holde øje og komme med opfordrende tilråb.
Team samarbejde: Hvor gode er eleverne til at hjælpe hinanden og bakke op om hinanden.
Engagement: Hvor meget vilje er der blandt eleverne, både til at ville prøve ting af og til at lytte på sportslederen.
Dygtighed: Hvor dygtige er eleverne og hvor meget når de at udvikle sig.
Bjergløb 2 km.
Cykling 30 km.
Løb 4,5 km.
Se resultater og diplomer hér.
Mødested ved Strandgårdskolen – store græsplæne – kl. 8.00
Team Ishøj Cafe 60+ Cycling
Cykelholdet kører rundt på cykelruten og hjælper eleverne med at overholde færdselsloven og sikker kørsel på ruten.
Eleverne skal rette sig efter ”Team Ishøj Cafe 60+ Cycling” anvisninger.
Information om cykelholdet
Cykelklubben ”Team Ishøj Cafe 60+ Cycling” er stiftet af en gruppe glade og entusiastiske cykel-seniorer, som alle er 60+.
Klubbens vision er at højne deltagernes livskvalitet gennem socialt samvær og fællesskab med ligesindede og ved at dyrke cykel-motion i den vidunderlige natur omkring Ishøj.
Mere information om cykelklubben kan findes på www.cafe60plus.dk
Cykelholdet
Bjergruten
Løberuten efter cykling
Cykelrute
Det forventes, at de lærere, som skal stå på poster, deltager i infomødet 7.30.
Ligeledes forventes det, at lærerne fungerer som rollemodeller og signalerer engagement.
Derudover forventes det, at lærerne i god tid har orienteret sig på løbets hjemmeside, så man ved, hvor man skal stå post, og man kan give de korrekte svar til eleverne, når de eksempelvis spørger ind til ruterne.
Kender man ikke området, så anbefales det, at man i sin forberedelse til løbet, kører forbi ruterne og start- og målområdet. På den måde kan man sikre sig, at der ikke opstår misforståelser og fejl på selve løbsdagen.
Det forventes, at eleverne respekterer korrekt brug af cykelhjelm og stiller med en cykel, der kan gennemføre distancen uden tekniske problemer.
Sikker brug af cykelhjelm
Se korrekt brug af cykelhjelm
www.sikkertrafik.dk/boern-unge/skole/4-6-klasse/nederen-foraeldre?gclid=CJaojfCo6tUCFVJkGQodVMoDJg
Det forventes, at forældrene i god tid har tjekket det deltagende barns cykel. Sikkerhedsmæssigt skal cyklen være i orden. Sadlen skal være indstillet i den rigtige højde, dæktrykket skal tjekkes og kæden skal være smurt.
Derudover forventes det, at forældrene i god tid har tjekket, at det deltagende barn har en cykelhjelm. Endvidere skal det tjekkes, at cykelhjelmen er indstillet korrekt, og sikkerhedsmæssigt sidder perfekt på barnet.
Om morgenen inden selve løbet forventes det, at forældrene har sørget for nærende morgenmad, så eleverne har de bedste forudsætninger for en god præstation.
Madpakke efter løbet samt frugt og drikkelse undervejs er ligeledes vigtigt, og det forventes, at forældrene sørger for dette.
For at minimere risikoen for fejl og misforståelser, så er det de respektive skolers tovholdere, der står for tilmeldingen af elever. Husk for- og efternavn samt skole.
Der bliver markerede områder – de tildelte områder skal respekteres.
Skolernes Motionsdag 2016
Skolernes Motionsdag 2015
Skolernes Motionsdag 2014
Ishøj Store Torv 20, 5.
2635 Ishøj
Tlf. 43577575
Mandag-onsdag kl. 9-15
Torsdag kl. 12-17
Fredag kl. 9-13
Senest opdateret 23. november 2018