Hvad kan vi hjælpe med?

Byrådet siden 1943

Her kan du se Ishøj Byråd fra i dag og tilbage til 1943

1. januar 2018 - 31. december 2021

  • Ole Bjørstorp (A) - borgmester
  • Merete Amdisen (A)
  • Kasper Bjering Søby Jensen (A)
  • Ebbe Rosenberg (A)
  • Sengül Deniz (A)
  • Jeannette Merklin (A)
  • Erkan Yapici (A)
  • Annelise Madsen (A)
  • Bayram Yüksel (A)
  • Henrik Olsen (A)
  • Johnna Stark (A)
  • Poul Rikardt Jørgensen (O)
  • Charlotte Majbrit Jørgensen (O)
  • Kalbiye Yüksel (F)
  • Sami Deniz (F)
  • Ole Wedel-Brandt (Ø)
  • Lennart Hartmann Nielsen (V)
  • Ole Beckmann (V)
  • Pia Skourup (V).

1. januar 2014 – 31. december 2017

  • Ole Bjørstorp (A) - borgmester
  • Annelise Madsen (A)
  • Bayram Yüksel (A)
  • Ebbe Rosenberg (A)
  • Erkan Yapici (A)
  • Henrik Olsen (A)
  • Jeannette Merklin (A)
  • Kasper Bjering (A)
  • Merete Amdisen (A)
  • Sengül Deniz (A)
  • Seyit Ahmet Özkan (A) - UP (Udenfor Parti) fra 1. oktober 2017
  • Niels Borre (F) - Kalbiye Yüksel indtrådt fra 1. marts 2017
  • Volkan Turan (F) - Sami Deniz stedfortræder for Volkan Turan fra 1. marts 2017
  • Poul Jørgensen (O)
  • Charlotte Jørgensen (O)
  • John Nielsen (O)
  • Ole Beckmann (V)
  • Lennart Hartmann Nielsen (V)
  • Ole Wedel-Brandt (Ø).

1. januar 2010 – 31. december 2013

  • Ole Bjørstorp (A) - borgmester
  • Bayram Yüksel (A)
  • Bent Lykke Skov (A)
  • Ebbe Rosenberg  (A)
  • Henrik Olsen (A)
  • Jeannette Merklin (A)
  • Jørn  Hjøllund (A)
  • Merete Amdisen (A)
  • Sengül Deniz (A)
  • Seyit Ahmet Özkan (A)
  • Birgit Nielsen (A) 
  • Benny Christian Hansen (C) - Uffe Andersen indtrådt 1. august 2011 - 31.december 2013
  • Bilal Inekci (F)
  • Niels Borre (F)
  • Sami Deniz (F)
  • Poul Jørgensen (O)
  • Charlotte Jørgensen (O)
  • Ole Beckmann (V)
  • Lennart Hartmann Nielsen (V).

1. januar 2006 til - 31. december 2009

  • Ole Bjørstorp (A) - borgmester
  • Seyit Ahmet Özkan (A)
  • Jørn Hjøllund (A) 
  • Merete Amdisen (A) 
  • Bent Skov (A) 
  • Birgit Nielsen (A) 
  • Henrik Olsen (A) 
  • Sengül Deniz (A) 
  • Ahmet Degirmenci (A) 
  • Benny Hansen (C) 
  • Niels Borre (F) 
  • Bilal Inekci (F) 
  • Poul Jørgensen (O) 
  • Charlotte Jørgensen (O) 
  • Lennart Hartmann Nielsen (V) 
  • Ole Beckmann Andersen (V) - Kimmie Løvenaa indtrådt som stedfortræder fra 15. februar -30. juni 2007
  • Lars Jensen (V).

1. januar 2002 til 31. december 2005

  • Ole Bjørstorp (A) - borgmester
  • Seyit Ahmet Ozkan (A) 
  • Jørn Hjøllund (A) 
  • Laila Ditlev (A) 
  • Bent Skov (A) 
  • Britta Christensen (A) - Mogens Havnsøe Pedersen indtrådt som medlem pr. 1. juli 2005
  • Henrik Olsen (A) 
  • Hanne Riisgaard (A) - Niels Hurtigkarl indtrådt som medlem pr. 9. august 2005
  • Ahmet Degirmenci (A)
  • Kurt Telander (A) 
  • John Halborg (C) 
  • Niels Borre (F) 
  • Bilal Inekci (F) 
  • Poul Jørgensen (O) 
  • Charlotte Jørgensen (O) 
  • Ole Beckmann Andersen (V) 
  • Kirsten Paulmann (V) - Lennart Hartmann Nielsen indtrådt som medlem pr. 1. august 2005.

1. januar 1998 til 31. december 2001

  • Per Madsen (A) - borgmester til den 31. december 2000
  • Ole Bjørstorp (A) - borgmester fra den 1. januar 2001
  • Jørn Hjøllund (A)
  • Laila Ditlev (A) 
  • Bent Skov (A) 
  • Britta Christensen (A) 
  • Henrik Olsen (A) 
  • Hanne Riisgaard (A) 
  • Ketty Keller (A)
  • Kurt Telander (A)
  • Kai Mortensen (C) - Finn Jensen indtrådt 1. marts 2001
  • Niels Borre (F) 
  • Bilal Inekci (F) 
  • Poul Jørgensen (O) 
  • Leif Agerholm Møller (O) 
  • Ole Beckmann Andersen (V) 
  • Kirsten Paulmann (V).

1. januar 1994 til 31. december 1997

  •  Per Madsen (A) - borgmester
  • Ole Bjørstorp (A)
  • Jørn Hjøllund (A) 
  • Laila Ditlev (A) 
  • Bent Skov (A)
  • Britta Christensen (A)
  • Bjarne Gosvig (A)
  • Jørn Kyllebæk (A) 
  • Anne-Lise MertinsJørgensen (A) - Leif Christoffersen indtrådt 1. august 1997
  • Vibeke Rytter (A) - Ketty Keller indtrådt som suppleant i perioden 1. oktober 1995 - 1. april 1996 og indtrådt som fast medlem 1. februar 1997
  • Kurt Telander (A)
  • John Halborg (C) - Finn Jensen indtrådt 1. oktober 1997
  • Kai Mortensen (C) 
  • Niels Borre (F) 
  • Seyit Ahmet Özkan (F)
  • Ole Beckmann Andersen (V) 
  • Karsten A. Petersen (V) - Kirsten Paulmann indtrådt 1. august 1997.

1. januar 1990 til 31. december 1993

  •  Per Madsen (A) - borgmester
  • Ole Bjørstorp (A)
  • Birgit Nielsen (A) 
  • Bent Skov (A) 
  • Jørn Kyllebæk (A)
  • Bjarne Gosvi (A)
  • Jørn Hjøllund (A) 
  • Leif Grundsø (A)
  • Britta Christensen (A) 
  • Laila Ditlev (A) 
  • Axel Jørgensen (A) - Leif Christoffersen indtrådt 10. december 1991
  • Yvonne Wigger (A) - Kurt Telander indtrådt 1. februar 1993
  • Benny Hansen (C) - Ulla Berg indtrådt som suppleant i perioden 10. februar - 31. juli 1990. Indtrådt som fast medlem pr. 1. august 1991
  • John Halborg (C)
  • Niels Borre (F) 
  • Bilal Inekci (F) 
  • Erik Mikkelsen (I) - Seyit Ahmet Ozkan (F) indtrådt 1. februar 1993.

1. januar 1986 til 31. december 1989

  • Per Madsen (A) - borgmester
  • Axel Jørgensen (A) 
  • Leif Grundsøe (A) 
  • Britta Christensen (A) 
  • Bent Skov (A) 
  • Ole Bjørstorp (A) 
  • Birgit Nielsen (A) 
  • Ahmet Bayram (A) - Jørn Kyllebæk indtrådt 1. juli 1987
  • Yvonne Wigger (A) 
  • Knud E. Sværke (B) - Børge Gøtz indtrådt 1. december 1986 - Grete Thorning-Schmidt indtrådt 1. maj 1989
  • John Trolle (C) - Birgit Müller indtrådt 1. august 1989
  • Benny Hansen (C) - Peter Kristiansen indtrådt som suppleant kun til mødet den 10. december 1985
  • John Halborg (C) 
  • Marianne Hvolris (F)
  • Johnna Stark (F) 
  • Niels Borre (F) 
  • Henrik Mikkelsen (F).

1. januar 1982 til 31. december 1985

  • Per Madsen (A) - borgmester
  • Ahmet Bayram (A) 
  • Ole Bjørstorp (A) 
  • Grethe Friis (A) - Leif Nielsen indtrådt som suppleant kun til mødet den 26. september 1985
  • Leif Grundsøe (A) 
  • Axel Jørgensen (A) 
  • Birgit Nielsen (A) 
  • Knud Sværke (B) - Jens Noes indtrådt som suppleant i perioden 1. april 1983 - 1. juni 1983
  • Benny Hansen (C) - Kai Mortensen indtrådt som suppleant i perioden 1. september - 31. december 1985
  • John Trolle (C) 
  • John Halborg (C) 
  • Irma Cordt (C) 
  • Marianne Hvolris (F) 
  • Ole Klammer (F) - Lim Lerche Olsen indtrådt 26. september 1985
  • Jørgen Vad Jensen (K) 
  • Ove Hessel (Z) 
  • Kaare Prien (Z) - Annelise Prien indtrådt som suppleant i perioderne januar 1983, 1. august - 1. december 1983 og 1. januar 1985 - 1. april 1985. 

1. april 1978 til 31. december 1981

  • Per Madsen (A) - borgmester
  • Bent Dröscher (A) 
  • Grethe Friis (A)
  • Leif Grundsøe (A) 
  • Axel Jørgensen (A) 
  • Birgit Nielsen (A) 
  • Leif Nielsen (A) 
  • Jytte Petterson (A) 
  • Knud E. Sværke (B) 
  • Irma Cordt (C) 
  • Jackie Melchert (C) 
  • Knud Nielsen (C) - Benny Hansen indtrådt 1. april 1980
  • Jørgen Bandholm (F) 
  • Meta Nielsen (K)
  • Finn Beha Pedersen (K) - Mette Clausen indtrådt 1. april 1980
  • Kaare Prien (Z) 
  • John Trolle (Z).

1. april 1974 til 31. marts 1978

Per Madsen (A) - borgmester

Grethe Friis (A)

Leif Grundsøe (A) 

Birgit Nielsen (A) 

Kjeld Henriksen (B) - Knud E. Sværke indtrådt 6. september 1977

Irma Cordt (C) 

Henrik T. Berg (C) - Carsten M. Olesen indtrådt 1. august 1974

Richard Bischoff (F) - Steen Ole Anderson indtrådt 1. oktober 1975 - Gunild Kock Hansen indtrådt 16. februar 1977

Bent Kruse ()F - Jørgen Bandholm indtrådt 4. januar 1977

Svend Jensen (K) - Meta Nielsen indtrådt 23. maj 1975

Ena Stabirk (M) 

Hans Friis-Jensen (M) - Jytte Petterson indtrådt 1. april 1974

Poul H. Hansen (V)

Kaare Prien (Z)  

John Trolle (Z).

1. april 1970 til 31. marts 1974

  •  Kai Laursen (A) - borgmester
  • Grethe Friis (A) 
  • Per Madsen (A) 
  • Erik Nielsen (A)
  • Leif Andersen (A) - Kaj Jespersen indtrådt 5. december 1972
  • Kjeld Henriksen (B) 
  • Sv. Aagaard Jensen (C) - Irma Cordt indtrådt 25. september 1973
  • Henrik T. Berg (C) 
  • Kaare Prien (C) 
  • Harry Esbensen (V)
  • Peter Eriksen (V) - Hans Friis-Jensen indtrådt 5. maj 1970.

1. april 1966 til 31. marts 1970

  • Peter Eriksen (V) - formand
  • Kai Laursen (A) 
  • Per Madsen (A) 
  • Erwin Hansen (A) 
  • Erik Nielsen (A) 
  • Erik Ramløse (A)
  • Henrik T. Berg (C) 
  • Sv. Aagaard Jensen (C) 
  • A. G. Malmmose (C) 
  • Harry Esbensen (V) 
  • Sv. Aage Roed (V).

1. april 1962 til 31. marts 1966

  • Peter Eriksen (V) - formand
  • Erik Ramløse (A) 
  • Kai Laursen (A) 
  • Erik Nielsen (A) 
  • Erwin Hansen (A) 
  • Viggo Henriksen (B) 
  • Henning Kristensen (C) 
  • A. G. Malmmose (C) 
  • Harry Esbensen (V).

1. april 1958 til 31. marts 1962

  • Peter Eriksen (V) - formand
  • Søren Andersen (A) 
  • Børge Teglbrænder (A) 
  • Vilhelm Rasmussen (A) 
  • Kai Laursen (A) 
  • Viggo Henriksen (B) 
  • Peter Adriansen (C)
  • Harry Esbensen (V)
  • Asgor Hansen (V) - Lars Nielsen indtrådt 5. januar 1960. 

1. april 1954 til 31. marts 1958

  • C. F. Tiedemann (C) - formand til 12. april 1956
  • Peter Eriksen (V) - formand fra 12. april 1956
  • Emil Francke (A) - Sofie Hansen indtrådt 12. juli 1957
  • Jens Christian Jensen (A) 
  • Søren Andersen (A) 
  • Viggo Henriksen (B) 
  • Aage Jensen (V).

1. april 1950 til 31. marts 1954

  • Emil Francke (A) - formand
  • Sofie Sørensen (A) 
  • Jens Christian Jensen (A) 
  • Vilhelm Rasmussen (A) 
  • Olav Friis-Jensen (V) - Albert Hansen indtrådt 12. oktober 1950 
  • Viggo Olsen (V) 
  • Aage Jensen (V).

1. april 1946 til 31. marts 1950

  • Emil Francke (A) - formand
  • Sofie Sørensen (A) 
  • Emil Rasmussen (A)
  • Svend Hansen (A)
  • Rasmus Olsen (B) 
  • Viggo Olsen (V) 
  • Olav Friis-Jensen (V).

5. maj 1943 til 31. marts 1946

  • Vilhelm Rasmussen (A) - formand 
  • Emil Rasmussen (A)
  • Sofie Sørensen (A) 
  • Emil Francke (A) 
  • Carl Christensen (B) 
  • Vincens Lerche (C) 
  • Johannes Christensen (V).

Læs også


Kontakt

Ishøj Kommune

Ishøj Store Torv 20
2635 Ishøj

ishojkommune@ishoj.dk

Tlf. 43577575



Skriv via Digital Post (e-Boks), hvis du sender os personlige oplysninger eller dokumenter.

Skriv til Ishøj Kommunes hovedadresse via Digital Post (e-Boks)

Telefontider

Ishøj Rådhus

Mandag-onsdag kl. 9-15
Torsdag kl. 12-17
Fredag kl. 9-13

Hovednummer: 43 57 75 75

Borgerservice

Mandag-onsdag kl. 9-15
Torsdag kl. 12-17
Fredag kl. 9-13

Tlf. 43 57 75 75

Åbningstider

​Ishøj Rådhus

Mandag-onsdag kl. 10-14
Torsdag kl. 9-17
Fredag kl. 10-13

Ishøj Rådhus
Store Torv 20
2635 Ishøj

Borgerservice

Mandag-onsdag kl. 10-14
Torsdag kl. 10-14 og kl.15.00-17.30
Fredag kl. 10-13.

Borgerservice
Nørregade 7
2635 Ishøj

Senest opdateret 3. august 2018