Hvad kan vi hjælpe med?

Kan arbejdsgiver søge refusion af sygedagpenge til en medarbejder?

Som arbejdsgiver kan du søge refusion af sygedagpenge, hvis du udbetaler løn under sygdom til din medarbejder

Har du tegnet forsikring, kan du søge refusion fra medarbejderens anden sygefraværsdag. Hvis ikke du har tegnet forsikring, er det først efter 30 sygedage du kan søge refusion.

Lønmodtageren skal opfylde beskæftigelseskravet. Er der indgået en § 56-aftale, kan du søge refusion fra første fraværsdag. 

Kontakt

Jobcenter Ishøj-Vallensbæk

Vallensbæk Stationstorv 100
2665 Vallensbæk

jc@vallensbaek.dk

Tlf. 47974444



Telefontider

Mandag-onsdag: 8.00-15.30
Torsdag: 8.00-17.00
Fredag: 8.00-13.30

Åbningstider for personlig betjening

Mandag-fredag: 8.30-12.00

Det er dog muligt at booke en samtale på et andet tidspunkt.

Klik dig videre til Jobcenter Ishøj-Vallensbæk

Senest opdateret 13. juli 2018